Dla kogo ta rasa

Właściciel cane corso italiano powinien mieć podstawową wiedzę na temat psiej psychiki i zasad szkolenia, a także ustabilizowaną sytuację życiową. Nie jest to rasa wskazana dla nowicjusza. Jeśli jednak tak się zdarzy, doradza się stały kontakt z hodowcą oraz dobre przedszkole dla szczeniąt. Cane corso italiano to pies dla osób konsekwentnych i nastawionych na wspólne aktywności z czworonogiem. Wady i zalety rasy cane corso italiano Wady • potrzebuje sporo aktywności i zaangażowania opiekuna • wymaga doświadczonego przewodnika – w nieodpowiednich rękach może stać się niebezpieczny • jest ciężki i silny • bywa uparty

Zalety

  • zrównoważony
  • zdrowy i odporny
  • niewybredny
  • łatwy w pielęgnacji
  • podatny na szkolenie

Zdrowie rasy cane corso italiano Psy rasy cane corso italiano są stosunkowo zdrowe, jednak ze względu na ich masywną budowę mogą cierpieć na choroby układu ruchu. Do jednej z najczęstszych należy dysplazja stawów biodrowych, rzadziej łokciowych. W okresie wzrostu może dojść do młodzieńczego zapalenia kości objawiającego się kulawizną. Cane corso italiano mogą także cierpieć na alergie i drożdżakowe zapalenie kanałów słuchowych, a także niedoczynność tarczycy. Wśród psów tej rasy występuje również wywinięcie i zapalenie trzeciej powieki. Ze względu na duże rozmiary i budowę psów tej rasy, narażone są one także na skręt żołądka. Żywienie Cane corso italiano nie jest wybredny. Nie oznacza to jednak, że może dostawać mało wartościowe jedzenie. Utrzymanie go w odpowiedniej kondycji i prawidłowy rozwój mięśni wymagają podawania karmy wysokiej jakości. Mogą być to zarówno produkty gotowe, przeznaczone dla psów ras dużych lub olbrzymich, jak i naturalne – na przykład BARF. Jeśli zdecydujemy się na gotowanie psu posiłków, powinny być one uzupełnione o odpowiednie preparaty wapniowo-witaminowe. Dzienną porcję dla cane corso italiano trzeba podzielić co najmniej na dwa posiłki. Rasa ta jest z założenia ciężka i masywna. Nie należy więc doprowadzać cane corso italiano do nadwagi i otyłości, zarówno w wieku szczenięcym, jak i na starość. Nadmiarowe kilogramy mogą dokonać prawdziwych zniszczeń w stawach tych psów! 

 

Pielęgnacja Cane corso italiano nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Krótki włos psa wystarczy szczotkować raz dziennie, najlepiej za pomocą gumowej szczotki. Na usuwanie martwego włosa warto poświęcić więcej czasu w okresie linienia – krótkie, twarde włoski są bardzo trudne do usunięcia z dywanów i ubrań. Psy rasy cane corso italiano nie mają skłonności do zbierania brudu. Dlatego wystarczy kąpać je, kiedy naprawdę się w czymś ubrudzą. Do kąpieli należy używać szamponu i odżywki przeznaczonych do krótkiej sierści. Cane corso wymagają także częstych kontroli długości pazurów oraz sprawdzania stanu uszu i oczu.